Milí klienti, radi by sme vás požiadali, aby ste dbali na svoje zdravie a bezpečnosť a nenavštevovali nás na pobočke. Radi s Vami vyriešime všetko potrebné telefonicky, emailom alebo korešpondenčne v pracovné dni od 8:00 do 16:30. Ďakujeme. Spolu to zvládneme.

Ako minimalizovať predvianočné míňanie a užiť si sviatky v pokoji

Friday, 18 December 2020

Koniec roka býva pre rodinný rozpočet náročný. Vianoce sú už takmer za dverami. Aj keď ste sa celý rok držali svojho rozpočtu, majte sa na pozore. Dôchodkové úspory možno máte v zásobe a čo-to ste ešte ušetrili. Nastáva však obdobie, ktoré dokáže radikálne zamávať s peňaženkou nejedného z nás. Ak ste pre svojich najbližších nakupovali darčeky v predstihu a za rozumnú cenu, ukazuje to vašu dobrú finančnú gramotnosť. Ak sa však všetko ešte len chystáte, môže sa vám stať, že podľahnete vianočnému ošiaľu a v zhone nakúpite zbytočne veľa vecí za drahšie.

Predstavte si však, že miesto nákupu zbytočných a predražených darčekov v tomto období ušetríte.

Prinášame vám  4 jednoduché odporúčania, ktoré vám pomôžu znížiť výdaje v tomto období. To vám umožní vychutnať si nastávajúce sviatky v pohode a radosti.

1. Vytvorte si striktný rozpočet na celé vianočné obdobie

Môže to znieť kontraproduktívne, ale keď si nastavíte rozpočet len na darčeky, riešite iba jednu časť svojho rozpočtu. Namiesto toho sa zamerajte na stanovenie celkového rozpočtu, ktorý zahŕňa všetky sezónne výdaje, ako je nákup potravín a alkoholu na sviatky, nové oblečenie pre príležitostnú návštevu rodiny či na poštovné pre vaše pohľadnice pre rodinu. Takéto nastavenie pomôže udržať váš celkový rozpočet pod kontrolou.

2. Dajte si pozor na podozrivé zľavy

Nielen obdobie po Novom roku, ale čoraz častejšie sa už november a  december nesie v znamení zliav čo sa týka nakupovania v kamenných predajniach a na internete. Vznikajú akcie ako Black Friday, Cyber Monday, a predajcovia sa čoraz aktívnejšie a agresívnejšie snažia nalákať a zaujať výraznými ponukami, kedy neraz ponúkajú aj zľavy vo výške až 80%.  To môže veľmi často súvisieť s nekalými obchodnými praktikami, kedy obchodníci umelo navyšujú pôvodné ceny produktov, aby sa ponúkaná zľava javila čo najvyššia. V prípade nákupov drahšieho tovaru jednoznačne odporúčame zistiť si cenu výrobku vopred, prípadne si vývoj ceny výrobku za ostatné mesiace cez webový porovnávač cien nechať vykresliť v podobe grafu. Takto budete ihneď vedieť, či je ponuka obchodníka skutočne výhodná.

Ceny produktov si vždy preverte vo viacerých e-shopoch, predítete tak sklamaniu.

3.  Zvážte, kedy darčeky kúpiť … a kedy ich vlastnoručne zhotoviť

Veríme, že je lákavé zvoliť premyslený darček pre každú osobu, ktorú by ste chceli obdarovať. Avšak jedným z najjednoduchších spôsobov, ako ušetriť peniaze, je výber jedného či dvoch vysoko kvalitných a univerzálnych predmetov, ktoré môžete kúpiť hromadne. Alebo skúste využiť svoj vlastný talent, a keď vás baví napríklad tvorba ozdobných škatuliek, bižutérie alebo domácich džemov, využite to ako darček pre vašich milovaných. Hlavne myslite na to, aby predmety boli praktické a neohrozili váš finančný rozpočet viac, ako je nutné.

4. Personalizujte vianočné pohľadnice uvážene

Posielanie personalizovaných pohľadníc je jeden z bežných spôsobov, ako svojim blízkym dať najavo, že na nich myslíme a chýbajú nám.  Ak však máte obmedzenejší rozpočet, skúste zvážiť, či skutočne potrebujete profesionálne fotografie a špičkovú tlač, alebo postačí lichotivá a úprimná rodinná fotografia.  Myslíme, že druhý prípad bude nielen lacnejší, ale aj efektívnejší.

Rovnako vašim najbližším určite postačí aj obyčajná pohľadnica s tradičným vianočným motívom, kde o to viac môžete využiť personalizované venovanie, ktoré vás nebude stáť ani cent navyše.

+Bonusové odporúčanie: Nastavte si svoje sociálne bubliny a stretávajte sa len v nich

Akokoľvek skromný môže byť váš kalendár priebežne, od novembra do Nového roka často dochádza k nárastu sociálnych príležitostí. Bohužiaľ, súčasná doba sociálnym interakciám veľmi nepraje. I keď Vianoce bývajú často jediným časom v roku, kedy sa širšia rodina stretne, je nutné brať na vedomie aktuálnu pandemickú situáciu a nastaviť si určité bubliny kontaktov. To už 15.decembra vyhlásila aj prezidentka Zuzana Čaputová po stretnutí s Iniciatívou slovenských vedcov a odborníkov- Veda pomáha Covid 19. Je dobré vytvoriť si bublinu z najbližšej rodiny alebo priateľov, s ktorými sa plánujeme počas sviatkov najčastejšie stretávať. Ostatné kontakty by sme mali výrazne obmedziť, keďže nikto z nás určite nechce riskovať nakazenie našich najmilovanejších. Aj takýmto obmedzením môžeme nachvíľu uchrániť náš finančný rozpočet, keďže si iné udalosti s ďalšími skupinami odpustíme.

Čas vianočný sa už nezadržateľne blíži, a nie je pochýb, že tento koniec roka bude od tých minulých iný. I keby bol možno o čosi skromnejší, čo sa rozpočtu a sociálnych kontaktov týka, nezabudnite na to, že chvíle strávené v kruhu tých najbližších sa oplatia viac než čokoľvek iné.

Želáme vám krásne a pokojné prežitie vianočných sviatkov v zdraví a radosti

4Life Direct Slovensko

Pokračovaním v prehliadaní našej stránky súhlasíte s využitím Cookies. Viac informácií nájdete na stránke Zásady používania súborov Cookie.PRIJAŤ