Ste na Facebooku? Nezabudnite nás sledovať!

Ako predísť mozgovej mŕtvici?

Wednesday, 04 May 2022

15. máj si pripomíname ako Svetový deň boja proti mozgovej mŕtvici, ktorý bol vyhlásený európskou inštitúciou EUSI. Mozgová mŕtvica je druhou najčastejšou príčinou úmrtia a ročne postihne 15 miliónov ľudí po celom svete, pričom tretina postihnutých tomuto ochoreniu podľahne, u ďalšej tretiny má toto ochorenie trvalé následky. Ako je ale možné tomuto ochoreniu predísť?

Čo je mŕtvica?

Cievna mozgová príhoda (CMP), latinsky „Iktus“, ľudovo „mozgová mŕtvica“ je veľmi závažné ochorenie najčastejšie spôsobené zníženým prietokom krvi do mozgu v dôsledku upchávania tepien. Znížený prietok krvi alebo upchatie ciev krvnou zrazeninou následne vedie k nenávratnému poškodeniu mozgového tkaniva. Podľa mechanizmu vzniku sa CMP delí na dva druhy:

Ischemický mozgový infarkt – nedokrvenie mozgu, ktoré vzniká následkom upchatia mozgovej tepny. To spôsobí zníženie alebo úplné zastavenie prítoku krvi do mozgu.

Hemoragická CMP – krvácanie do mozgu, ktoré vzniká v dôsledku prasknutia mozgovej tepny. To má za následok akútne zakrvácanie do mozgu, alebo medzi mozgové obaly.

Toto ochorenie nenapadá iba starších ľudí, ale objavuje sa aj u mladších generácií, a to predovšetkým v dôsledku životosprávy i genetických predpokladov.

Aké sú príznaky CMP?

Hlavným príznakom cievnej mozgovej príhody je znecitlivenie alebo ochabnutosť tváre alebo niektorej z končatín, obvykle len na jednej strane tela, podľa toho, ktorá časť a strana mozgu bola nedokrvená. Medzi ďalšie príznaky zvyčajne patria problémy s rozprávaním, znížená schopnosť porozumieť rečou niekoho iného, závrat, strata rovnováhy či koordinácie, bolesti hlavy bez zjavnej príčiny alebo porucha zraku. Príznaky sa nemusia objaviť všetky naraz, a preto sa veľmi často prejavy tejto choroby berú na ľahkú váhu. To však môže mať katastrofické následky.

Aké môžu byť trvalé následky?

Najčastejšími trvalými následkami v prípade, že klient CMP prežije, býva ochrnutie, typicky v lakti alebo v kolene, poruchy reči či poruchy porozumenia reči, ochrnutie tvárovej časti alebo porucha zraku. Často sa stáva, že môže dôjsť aj k zmenám psychiky, ako sú zmeny nálad, správanie, depresie alebo rozvoj demencie, môže dôjsť aj k rozvinutiu epilepsie.

Aká je prvá pomoc pri mŕtvici?

Najväčšie percento úmrtí v rámci CMP vzniká tým, že sa pacient nedostane včas k lekárovi. Jedine tak má totiž šancu, že prežije, a to aj v mnohých prípadoch bez následkov. Mozgové bunky totiž odumierajú už po piatich minútach od začiatku CMP a v nasledujúcich minútach potom vzniká nenávratné poškodenie mozgu.

Najdôležitejšie je vziať vôbec do úvahy, že drobná zmätenosť, náhla strata rovnováhy alebo porucha reči postihnutého môže znamenať mozgovú mŕtvicu. A, hoci príznaky nie sú dramatické, je dôležité ihneď volať záchrannú službu s podozrením na CMP.

Overiť toto podozrenie môžeme niekoľkými spôsobmi:

Úsmev – požiadame postihnutého, aby sa na nás usmial. Pravdepodobne nebude schopný usmiať sa jednou stranou kútika.

Vyplazenie jazyka – Sledujeme, či postihnutý nemá jazyk natočený na jednu stranu alebo či s ním môže hýbať iba zo strany na stranu.

Reč – Požiadame postihnutého, aby po nás zopakoval jednu jednoduchú vetu (napríklad „Dnes je tak krásne a pekne svieti slniečko.“). Pokiaľ nebude schopný vetu zopakovať, jedná sa o príznak poškodenia mozgového tkaniva.

Ruky – Požiadajme postihnutého o zdvihnutie rúk nad hlavu. Sledujeme pohyb oboch rúk, jeden z príznakov je totiž nesymetrický pohyb rúk. Ďalšia možnosť je požiadať postihnutú osobu o zdvihnutie predmetu najprv jednou, potom druhou rukou.

Ak je pacient čo najskôr dopravený k odborníkovi a liečba je zahájená do troch hodín od vzniku CMP, môže pacient opustiť nemocnicu úplne zdravý a bez následkov už po niekoľkých dňoch.

Ako sa vyšetrí a lieči CMP?

Základom je dopravenie pacienta včas k odborníkovi. Následne prebehne neurologické vyšetrenie a zobrazenie mozgu pomocou počítačovej tomografie (CT) alebo magnetickej rezonancie (MR), doplnené o ultrazvuk mozgových tepien. Následná liečba je riešená buď liekmi na riedenie krvi v prípade krvnej zrazeniny alebo v prípade krvácania do mozgu, ktoré je chirurgicky prístupné, je nutné operovať a krvácanie zastaviť. Po základnej liečbe je nemenej dôležitou súčasťou rehabilitácie. Väčšina pacientov sa často musí učiť základné úkony, ako napríklad hovoriť, chodiť, písať alebo aj osobnú hygienu, ktoré ich späť navrátia do bežného života.

Ako predísť mozgovej príhode?

Hlavnou príčinou CMP je väčšinou ateroskleróza – kôrnatenie tepien, teda upchatie cievy usadeninami tuku a ostatných látok. Prevencia by teda mala byť zameraná na odstránenie týchto príčin.

Strava – Základnou prevenciou je upravenie stravy. Znamená to predovšetkým obmedzenie živočíšnych tukov, soli, jednoduchých cukrov a cholesterolu. Je dôležité medzi jedlo zaradiť viac ovocia, zeleniny, celozrnnej potraviny a strukoviny.

Pohyb – Ďalším cieľom prevencie je udržovanie váhy, prípadne redukcia hmotnosti na optimálnu hranicu. Odporúča sa zaradiť do každodenného režimu aspoň 30 minút fyzickej aktivity, ako je napríklad prechádzka, joga, cvičenie, beh alebo aj aktívna práca na záhrade.

Alkohol a cigarety – Fajčenie je všeobecne škodlivé k nášmu zdraviu, u fajčiarov je riziko CMP až šesťkrát vyššie ako u nefajčiarov. Nepriaznivý vplyv majú aj alkohol, drogy či hormonálna antikoncepcia. Pokiaľ má človek genetické predpoklady k vysokému krvnému tlaku alebo vyššej zrážanlivosti krvi, tieto látky riziko mŕtvice niekoľkonásobne zvyšujú.

Pravidelné kontroly – Na náš organizmus samozrejme pôsobia aj takzvané „neovplyvniteľné rizikové faktory“, ako sú vyšší vek alebo dedičné ochorenia, ktoré čím dlhšie na človeka pôsobia, tým vyššia je pravdepodobnosť vzniku cievnej mozgovej príhody. Ľudia vo veku nad 50 rokov by si mali pravidelne merať krvný tlak ako doma, tak u lekára a dodržiavať jeho odporúčania alebo brať lieky.

Cievna mozgová príhoda sa môže vyskytnúť takmer u každého človeka, dôležité je ju rýchlo rozpoznať a začať liečiť. Pre každý prípad je ale dobré mať dohodnuté životné poistenie, ktoré prípadné úmrtie

na toto ochorenie bude kryť. Životné poistenie „Moji blízki“ ponúka poistné krytie až do výšky 10 000 Eur pre každého od 40 do 85 rokov a bez akýchkoľvek otázok na Váš zdravotný stav. Zároveň ako darček k poisteniu dostanete službu „Lekár na telefóne“ na rok zadarmo.

Zjednajte si poistenie ešte dnes: zavolajte teraz na bezplatnú linku 0800 601 450 alebo si dohodnite poistenie online TU. Nezaberie Vám to viac ako pár minút.

Urobte to pre seba, urobte to pre svojich najbližších.

Informujte sa o možnosti poistenia ešte dnes!

0800 601 450

Pokračovaním v prehliadaní našej stránky súhlasíte s využitím Cookies. Viac informácií nájdete na stránke Zásady používania súborov Cookie.PRIJAŤ