Ste na Facebooku? Nezabudnite nás sledovať!

Ako sa zbaviť jesennej aj po covidovej únavy?

Tuesday, 09 November 2021

Únava a vyčerpanie na jeseň nie je nič neobvyklé. Bohužiaľ každodenný život a pracovné povinnosti sa nepýtajú aké je ročné obdobie. Požiadavky na výkon sú stále rovnaké, preto treba najmä v tomto období dbať na životosprávu a organizmus podporiť vitamínmi, minerálmi a využiť ich synergický efekt.

Jedným z hlavných dôvodov začínajúcich jesenných únav je nedostatok slnečného svetla, a teda aj vitamínu D.

Jeho produkcia je závislá od UVB žiarenia, ktoré dopadá na naše územie v dostatočnej miere len od apríla do septembra. Vitamín D má nezanedbateľný vplyv na imunitu, na stav svalov a kĺbov, pôsobí preventívne proti psychickej únave a depresiám a má mnoho ďalších funkcií. Bohužiaľ 75% populácie má tohto vitamínu nedostatok.

Pri nedostatku denného svetla produkuje telo aj viac melatonínu, ktorý sám o sebe utlmuje.

Následkom nadprodukcie melatonínu sa môžu dostaviť prejavy ako je zhoršenie psychického stavu, vyššia potreba spánku, nechutenstvo a zníženie pracovnej výkonnosti. Príroda zaspáva a ľudský každodenný život, starosti a pracovné povinnosti idú proti.

Vyčerpal nás Covid

Nedá sa nespomenúť ani fakt, že v posledných takmer dvoch rokoch mnoho ľudí prekonalo okrem bežných ochorení aj covid. V kombinácii so zvýšenou psychickou záťažou sa telo mohlo vyčerpať a chýba mu celá séria vitamínov a minerálov.

Každý človek je jedinečný, preto sa vyčerpanosť organizmu prejavuje na každom inak. Môžete sa stretnúť s únavou, nedostatkom energie aj s bolesťami svalov a kĺbov, bolesťami hlavy, nervozitou a zhoršeným dýchaním aj celým radom ďalších symptómov.

Synergický efekt vitamínov a minerálov

Pri riešení zdravotných komplikácií je niekedy lepšie brať vitamíny a minerály samostatne, inokedy je efektívnejšie užívať ich v určitých kombináciách. Vo svojej funkcii sa môžu vzájomne podporovať a pokiaľ ich užijete spolu, dosiahnete ďaleko lepšie výsledky, než keby ste užili len jeden z nich. S užívaním potravinových doplnkov obsahujúcich špecifické vitamíny a minerály by ste sa, predovšetkým v prípade, že trpíte nejakým ochorením či užívate pravidelne lieky, určite mali poradiť so svojím ošetrujúcim lekárom. Dôležité je samozrejme aj dodržiavať odporúčané dávkovanie.

Unavený organizmus je ľahký terč pre vírusy

Odpočinutý organizmus je základ pre to, aby ste neboli ľahkým terčom pre baktérie a vírusy. Napriek tomu ani silný a výdatný spánok nestačí na vytvorenie silnej imunity. V jesennom náročnom období preto myslite aj na vitamíny a minerály, vďaka ktorým budete lepšie odolávať patogénom a zvládať ľahšie ochorenie.

Nezabudnite na pohyb

Pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu v prírode je dôležitý na posilnenie imunity a obranyschopnosti organizmu, a preto by ste ho nemali vynechávať zo svojich denných plánov. O možnostiach ako využiť aj chladné jesenné počasie vo svoj prospech sa dozviete v ďalšom článku.

Informujte sa o možnosti poistenia ešte dnes!

0800 601 450

Pokračovaním v prehliadaní našej stránky súhlasíte s využitím Cookies. Viac informácií nájdete na stránke Zásady používania súborov Cookie.PRIJAŤ