Ste na Facebooku? Nezabudnite nás sledovať!
žena plače na pohrebe

Ako v spoločnosti vnímame umieranie?

Friday, 09 October 2020

Povedzme si narovinu. Posledné zbohom nie je štandardnou konverzačnou témou. A dôvod je pochopiteľný. V mnohých z nás prevláda pri rozprávaní určitý nepríjemný a neutíchajúci pocit nepokoja: vyvoláva úzkosť a rozrušenie. Strata milovaného človeka je niečo, čo v určitom životnom momente zažije každý z nás, a či chceme alebo nie, je s tým spojená určitá finančná zodpovednosť a starostlivosť o tých, na ktorých nám záleží najviac.

Pozrime sa na daný fenomén trochu bližšie. Čo ovplyvňuje naše vnímanie umierania? V zásade sú to tieto faktory:


1. Vek: čím je človek starší, tým častejšie sa otázkou smrti zaoberá a táto téma je pre neho menej problematická
2. Pohlavie: ženy sa s predstavou smrti vyrovnávajú o niečo ľahšie ako muži
3. Zdravotný stav: otázkou smrti sa častejšie zaoberajú ľudia s podlomeným zdravím
4. Náročnosť bežného života: čím je život jednoduchší, tým býva strach z umierania menší
5. Vyrovnanosť s vlastným životom: trach so smrti zvyšuje predstava nejakej nenaplnenej povinnosti, úlohy
6. Stabilita hodnôt a životný svetonázor: dôležitá je aj úloha náboženskej orientácie. Výskum vraví, že viera je považovaná za prostriedok na zvládnutie strachu z umierania

Smrť ako konverzačná téma? Skôr nie ako áno

Pre nikoho nebude prekvapením, že umieranie je v spoločnosti tabuizovaná téma. Je totiž oveľa jednoduchšie diskutovať o plánoch na víkend, čo sa urodilo v záhradke, alebo komu sa narodila vytúžená vnučka.

Ak však už na konverzáciu o smrti dôjde, zdá sa, že aj Slováci od veku 50 rokov a vyššie sú v tejto oblasti zhovorčivejší. Pripravenosť akceptovať vlastnú smrť súvisí s vekom a zrelosťou staršieho človeka, ktorý nemá tendenciu popierať koniec. Chce si byť istý, že na neho bude spomínané v dobrom a že posledné zbohom tomuto svetu povie skutočne tak, ako si pôvodne želal. Jednoducho sa chce aj na túto finálnu oblasť života pripraviť.

smutná mama a dcéra
Nie je to síce jednoduchá téma, ale komunikáciou sa vám rozhodne uľaví.

Nenechávajte to na najbližších, nebojte sa diskutovať!

Problémová je diskusia hlavne medzi generáciami – kedy mladší členovia nie sú ešte dostatočne pripravení rozprávať sa o tom tak otvorene, ako starší. Je však dôležité pokúsiť sa nájsť spôsob, ako o týchto veciach hovoriť pohodlne a bez strachu.  Práve vďaka komunikácií budú starší členovia uistení, že ich posledné želanie bude rešpektované, a zvyšok rodiny nebude nútený čeliť enormnému tlaku spojenému s pohrebom v stresujúci čas.

 Riešením takýchto náročných diskusií a finančnej zodpovednosti môže byť životné poistenie Moji blízki. Prečítajte si o ňom na našich stránkach https://www.4lifedirect.sk/sluzby/zivotne-poistenie/,  alebo nám zavolajte na telefónne číslo 0800 601 450. Napriek obavám z cenovej dostupnosti pohrebu alebo obavám spojených s diskusiou na danú tému, pohreb je oslavou života. Je to posledná spomienka, ktorú na vás budú mať vaši najbližší, preto sa nepripravte o možnosť rozlúčiť sa presne tak, ako túžite vy sami.

Ako vnímate smrť Vy? Je pre vás náročné diskutovať na túto tému alebo ste s ňou uzrozumení a vnímate ju ako súčasť života a ste na ňu pripravení?

Informujte sa o možnosti poistenia ešte dnes!

0800 601 450

Pokračovaním v prehliadaní našej stránky súhlasíte s využitím Cookies. Viac informácií nájdete na stránke Zásady používania súborov Cookie.PRIJAŤ